آموزش حرفه و فن
مطالبی مفید و دانستنی هایی فراتر از کتاب های درسی
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: علی خزائی - ٢٩ آبان ۱۳٩٠

کاغذ و کاغذ ســــازی

      کاغذ از الیاف به هم آمیخته سلولز تشکیل می شود که عمدتا از چوب به دست می آید. تکه های پارچه ( معمولا پنبه ای ) که از کارخانه های بافندگی و لباس دوزی به دست می آید ، ساقه کتان ، شاهدانه ، کاه گندم و جو ، انواع کاغذ های باطله و الیاف تفاله چغندر  نیز در تهیه کاغذ استفاده می شوند.

     لیگنینچوب که الیاف را به هم می چســــــباند در کاغذ باقی می ماند و سبب زرد رنگ شدن کاغذ در مقابل نور می شود.

لیگتین یک ترکیب آروماتیک با فرمول  C10 H11 O4  می باشـــــــد. کاغذ های با کیفیت خوب از الیافی ساخته می شوند که تقریبا عاری از لیگنین است. لیگنین سبب شکسته شدن کاغذ می شودو به دلیل اکسایش نوریو تشکیل گروه های رنگی سبب افزایش زردی و تیرگی کاغذ می شود. کاغذ روزنامه مثال خوبی در این زمینه است و به طورکلی خمیرهای مکانیکی که در آنها مقدار زیادی لیگتین وجود دارد ، چنین اثرهایی را نشان می دهند.

                                  مراحل تهیه کاغذ 

     با استفاده از ماشین پوست کنی و دستگاه تولید تراشه و عبور تراشه ها از  الک مخصوص قطعاتی از چوب به طول حداقل 4 و عرض 2 سانتی متر به دست می آید.

      پخت و تولید خمیر : این عمل ممکن است از طریق مکانیکی یعنی، بدون استفاده از از مواد شیمیایی و توسط بخار آب جوش ، تحت فشار صورت گیرد که برای تهیه  کاغذهای ارزان و کاهی ، مانند روزنامه متداول است. در روش شیمیایی از هیدروکسید سدیم ( در روش قلیایی ) ، سولفیت هیدروژن کلسیم Ca( Hso3)2 در محیط اســــیدی ( PH = 2 – 3 ، روش بی سولفیت  ) و یا سولفیت ســــدیم 

 ( در روش سولفیت ) همراه کمی کربنات ســـــــدیم در دمای بالاتر از 100 درجه سانتی گراد و تحت فشار استفاده می شود. در این مرحله خمیر قهوه ای رنگی حاصل می شود. که از آن در تهیه مقوا ، کارتن و یا کاغذهای کاهیاستفاده می شود. 

     شستشوی خمیر : شستشوی قلیایی ، که با استفاده از محلول 3 درصد سود در دمای 45 تا 50 درجه سانی گراد به مدت 1تا 2 ساعت صورت می گیرد. این عمل برای جدا کردن لیگنین و کاهش رنگ خمیر انجام می پذیرد.

      اعمال شیمیایی ( رنگ زدایی ) : در دو مرحله صورت می گیرد :

 کلر زنی – که PH= 2  تا دمای 25 تا 45 درجه سانتی گراد به مدت تقریبی 1 ساعت صورت می گیرد. در این مرحله لیگنین باقی مانده در خمیربه صورت محلول در می آید که بسته به نوع مواد شیمیایی به کار رفته برای پخت ، بین 3 تا 15 درصد ممکن است تغییر کند.

  • رنگ زدایی  که  توسط هیپو کلریت سدیم ( به صورت محلول 3 درصد) دی اکسید کلر ، پراکسید هیدروژن و غیره در PH = 9 - 10 صورت می گیرد. تا این که فقط لیگنین اکسید شود و سلولز تحت تاثیر قرار نگیرد.

      خشک کردن خمیر کاغذ : در این مرحله خمیر کاغذ را از دستگاه تمیز کننده و تورهای ریز بافت عبور می دهند ، تا قسمت عمده آب خود را از دست بدهد ، بعد  آن را از پرس های قوی عبور می دهند ، تا باقی مانده آب آن نیزخارج شود.

  پرس کردن ، برش زدن و بسته بتدی : با عبور خمیر خشک شده از میان غلطک های مخصوص ، ان را به صورت صفحات کاغذ در آورده و با هوای گرم خشک کرده و توسط دستگاه برش آن را در اندازه های مورد سفارش و نیاز بازار مصرف برش می دهند و بسه بندی می کنند.         

نویسنده: علی خزائی - ٢۸ آبان ۱۳٩٠

نکاتی تغذیه ای در فصل سرما

این مطلب تو سط دوست خوبم ابوذر فرجی ایمیل شده و بنده هم بر حسب وظیفه لازم دانستم که مطلب را با نام خودشون در وبلاگم قرار بدهم .

برای مطالعه مطلب به ادامه مطلب بروید .............................


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٢٦ آبان ۱۳٩٠

MS چیست؟‌

ام اس یعنی:‌ Multiple Sclerosis

این بیماری مختص اعصاب مرکزی بوده ( مغز و نخاع ) و ایجاد لکه های سفید یا پلاکهای متعددی در مغز می کند.

پلاکها گویای سفت شدگی غلافهای سلولهای (میلین ها) عصبی مغز می باشند, که این سفت یا سخت شدگی جلوگیری از انتشار جریان الکترو شیمیایی رشته های عصبی و اختلال در حرکات می شود.

در نتیجه فرمانی که از مغز صادر می شود براحتی به اعضاء و ماهیچه ها نمی رسد و کار براحتی انجام نمی شود. مغز فرمانده, کل بدن بوده و در جایگاه رفیعی قرار دارد. شخص باید دقیقا این اندام مهم و حیاتی را بشناسد و حداکثر مراقبت را از این اندام مهم بنماید.


لطفا ادمه مطلب را بخوانید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٢٥ آبان ۱۳٩٠

تاثیر امگا3 درپیشگیری از بیماری ها

برای درک مطلب و کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید .گروه اینترنتی قلب من

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٢۱ آبان ۱۳٩٠

با سلام خدمت تمام همکاران عزیز گروه حرفه وفن

 باتوجه به اینکه در کتاب سال اول سئوا لی در زمینه

  آلیاژهای آلومینیوم پرسیده شده است .

   لذا آلیاژهای آن  به شرح ذیل می باشد:

1-                                                AL+%2/5MGآلوماک

2-                                                 AL+%4/5CUدر ا لمین

3-                                              AL+%3/5SI     سیلو مین  

ضمنا همکاران محترم اگه اطلاعاتی در زمینه

 آلیاژهای دیگر آلومینیوم و آلیاژهای فلز روی

ویا هرگونه اطلاعاتی دیگر در زمینه های موضوعات

کتاب های حرفه وفن مقطع راهنمایی دارند

 آنها را با ما در میان بگذارند . khazaei.ali57@yahoo.com

 

نویسنده: علی خزائی - ۱۸ آبان ۱۳٩٠

آزبست و مخاطرات آن

آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.

 ادامــــــه مـــــــــــطلب

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۱٥ آبان ۱۳٩٠

باغبانی علم، هنر و فن پرورش گیاهان مختلف را باغبانی می­نامند.

گیاه­شناسی شناسایی گیاهان به دو صورت امکان دارد: الف ـ اندام­شناسی (Anatomi) و ب ـ سیستماتیک. ذیلا به بررسی اندام­های مختلف گیاه در ادامه مطلب می­پردازیم:


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۱٤ آبان ۱۳٩٠

ارائه چند مشکل و راه حل برطرف کردن آنها در ادامه مطلب آمده است


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۱۳ آبان ۱۳٩٠

روشهای مختلف لکه زدایی در پارچه ها

         

 

لطفا ادامه مطلب را کلیک کنید

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۱۱ آبان ۱۳٩٠

کنتاکتورها کلیدهای الکترو مغناطیسی می باشند که مهمترین جزء مدارهای فرمان الکتریکی را تشکیل میدهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۸ آبان ۱۳٩٠

پرورش قارچ صدفی در منزل کشت قارچ در کیسه یکی از رایج­ترین روش­های کشت قارچ در اکثر نقاط جهان است. در این روش برای بستر از کاه استفاده می­شود.

برای درک مطلب و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۸ آبان ۱۳٩٠

مواد به دو دسته فلزی و غیرفلزی در متداولترین تقسیم­بندی، تقسیم می­شوند. مواد فلزی مانند آهن (Fe)، مس (Cu)، منیزیم (Mg)، روی (Zn)، سرب (Pb)، قلع (Sn)، تیتانیم (Ti)، وانادیم (V)، نیکل (Ni)، کبالت (Co)، تنگستن (W)، آلومینیوم (Al)، مولیبیدیم (Mo) دارای خواص فلزی (جلای فلزی، هدایت الکتریکی و حرارتی، شکل­پذیری بالا و مغناطیسی) می­باشند.

برخی از غیر فلزات معمولی، چوب، سیمان، شیشه، لاستیک­ها و پلاستیک­ها هستند. خواص این مواد بسیار متنوع است. اما عموما شکل­پذیری و استحکام کمتری نسبت به فلزات دارند.

ادامه مطلــبــــــــــ


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۸ آبان ۱۳٩٠

خاک ژله ای محصولی جدید و زیبا که جایگزین مناسبی برای خاک بوده و زیبایی وصف ناپذیری به گلدان ها خواهد داد .

ادامــــه مـــــــطلب


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٥ آبان ۱۳٩٠

یک سوم مبتلایان به HIV گفته می شود که معتادان تزریقی هسـتـنـد. ایـن آمار شامل تـعـداد افـرادی کـه هـم زمـان با اعتیاد به مواد مخدر (تزریقی و غیر تزیرقی) یـا الـکـل، از طریق رفتارهای پر خطر جنسی دچار HIV می شوند، نمیـگردد. افرادی که آلوده به مواد مخدر هستند باید نکات زیر را رعایت نمایند:................


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٥ آبان ۱۳٩٠
  • سوالات تستی حرفه وفن پایه اول
  • سوالات تستی حرفه وفن پایه دوم 
  • سوالات تستی حرفه وفن پایه سوم    

ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٤ آبان ۱۳٩٠

یک جریان متناوب (AC ) جریان الکتریکی است که در آن اندازه جریان به صورت چرخه‌ای تغییر می‌کند، بر خلاف جریان مستقیم که در آن اندازه جریان مقدار ثابتی می‌ماند. شکل موج معمول یک مدار AC عموما یک موج سینوسی کامل است، چرا که این شکل موج منجر به انتقال انرژی به موثرترین صورت می‌شود. اما به هر حال در کاربردهای خاص ، شکل موجهای متفاوتی نظیر مثلثی یا مربعی نیز استفاده می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٤ آبان ۱۳٩٠
سیم اتصال به زمین و نحوه احداث چاه ارت

ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ٤ آبان ۱۳٩٠

تاریخچه

در سال 1802 پتروف (V.P.Petrof) کشف کرد که اگر دو تکه زغال چوب را به قطب های باتری بزرگی وصل کنیم و آنها را به هم تماس دهیم و سپس کمی از هم جدا کنیم شعله روشنی بین دو تکه زغال دیده می شود. و انتهای آنها که از شدت گرما سفید شده است نور خیره کننده ای گسیل می دارد. قوس الکتریکی هفت سال بعد دیوی (H.Davy) فیزیکدان انگلیسی این پدیده را مشاهده نمود و پیشنهاد کرد که این پدیده به احترام ولتا قوس ولتا نامیده شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: علی خزائی - ۳ آبان ۱۳٩٠

فلزات غیرآهنی2 و آلیاژهای آنها


ادامه مطلب ...
علی خزائی
دبیر حرفه و فن مدرسه راهنمایی ابوریحان بیرونی - سرگروه حرفه و فن و عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات مقطع راهنمایی شهرستان اسدآباد
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


تماس با ما

.

.

.

.

مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران