آموزش حرفه و فن
مطالبی مفید و دانستنی هایی فراتر از کتاب های درسی
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: علی خزائی - ۱۳ شهریور ۱۳٩٠

بشر از ابتدای خلقت به موازات تلاش برای معاش روزانه ، همیشه در فکر ذخیره و نگهداری مواد غذایی نیز بوده است . هدف از نگهداری مواد غذایی ، ممانعت از بروز فساد توسط عوامل خارجی و یا داخلی و یا به تعویق انداختن آن می باشد که در نتیجه آن مواد غذایی بتواند برای مدت معینی قابل مصرف باقی بماند . در کشور ما مقادیر زیادی از مواد غذایی مختلف که با هزاران زحمت تهیه شده اند دستخوش آلودگی و فساد می شوند و برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم از کشورهای دیگر  مقادیر زیادی ارز هزینه و از کشور خارج می شود. در حالی که با استفاده از اصول صحیح نگهداری مواد غذایی با هزینه های به مراتب کمتری می توانیم مواد غذایی را از شر عوامل موثر در فساد، حفظ و همچنین از بروز مسمومیت های غذایی جلوگیری کنیم . لذا آگاهی عموم مردم اعم از تولید کنندگان ، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان از این اصول می تواند نقش مهمی را در حفظ منابع و ضمانت سلامت مواد غذایی ایفای نماید .

جهت اطلاع از اصول صحیح نگهداری انواع مواد غذایی روی هر یک از لینک های موجود در ادامه مطلب کلیک کنید


 

جهت اطلاع از اصول صحیح نگهداری انواع مواد غذایی می توانید روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید :


  

اصول و اهداف نگهداری مواد غذایی : در انواع روش های سالمسازی و نگهداری مواد غذایی معمولا" اهداف زیر مد نظر  کارشناسان امر می باشد:1- از بین بردن میکروبهای موجود در مواد غذایی اعم از عوامل بیماریزا و یا غیر بیماریزا که می تواند به تفکیک هم انجام

شود . همانند پاستوریزه کردن شیر که تنها عوامل یا میکروبهای بیماریزای شیر از بین می روند یا روش استریلیزه کردن شیر که تمامی عوامل بیماریزا و یا غیربیماریزای موجود در شیر از بین برده می شوند.


نگهداری مواد غذایی به روش کنسرو کردن :یکی از روشهای نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی کنسرو کردن (قوطی کردن) آنها با  بهره گیری از حرارت است . این روش اقدام موثری در جهت نابودی کلیه عواملی است که ممکن است در حین نگهداری و حمل و نقل به طریقی مواد غذایی را فاسد نمایند .


نگهداری مواد غذایی به کمک حذف آب :    بسیاری از فعالیت های بیولوژیکی و شیمیایی در محیط بدون آب و یا محیطی که مقدار آب موجود در آن کم باشد، کند و یا متوقف می شود. میکروبها برای تکثیر و انجام فعالیتهای حیاتی خود به آب احتیاج دارند، همچنین آنزیم های طبیعی موجود در غذاها و یا آنزیم های مترشحه از پیکر میکروبها نیز احتیاج به آب دارند تا به کمک آن با مواد غذایی مخلوط شده و برروی آنها تاثیر گذارند.


نگهداری مواد غذایی به روش انجماد : انجماد یکی از روش های نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی است . در این روش ماده غذایی دچار فعل و انفعالاتی می شود که در صورت رعایت اصول انجماد این تغییرات را می توان به حداقل رساند .


اصول نگهداری تخم مرغ :  مهمترین مسئله در مصرف تخم مرغ حفظ کیفیت آن و جلوگیری از احتمال آلودگی اش توسط عوامل گوناگون می باشد ، که در اینجا به نکاتی کاربردی و ساده ، که رعایت کردن آنها برای مصرف کنندگان مفید است  اشاره  می شود .


 ظروف یکبار مصرف :زمانی که برای اولین بار ظروف یکبار مصرف وارد بازارها شدند، همه نفس راحتی کشیدند و به خود وعده زندگی سالم‌تر و البته راحت‌تری دادند . در حال حاضر سا‌ل‌هاست که این ظروف حتی در نذری‌ها و سفره‌های ما جای خود را باز کرده‌اند و از زمانی که نذری در سینی‌ها و ظروف فلزی در بین مردم پخش می‌شد زمان زیادی گذشته ‌است.

 منبع :  www.foodsafety.ir 

علی خزائی
دبیر حرفه و فن مدرسه راهنمایی ابوریحان بیرونی - سرگروه حرفه و فن و عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات مقطع راهنمایی شهرستان اسدآباد
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


تماس با ما

.

.

.

.

مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران