آموزش حرفه و فن
مطالبی مفید و دانستنی هایی فراتر از کتاب های درسی
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: علی خزائی - ۱۳ شهریور ۱۳٩٠

بیماری های ناشی از غذا یا مسمومیت غذایی با خوردن غذایی که آلوده به  باکتری، سم، ویروس یا انگل است ایجاد می شود. این آلودگی معمولاً به دلیل حمل و نقل، تهیه و یا نگهداری نامناسب ماده غذایی بروز می کند.  بیماری های ناشی از غذا می تواند به دلیل وجود آفت کش یا دارو در غذا یا با مصرف اتفاقی مواد سمی از جمله قارچ سمی بروز پیدا کند. ارتباط بین غذا با آفات، از جمله حشرات کثیفی مثل مگس، سوسک و جوندگان هم سبب آلودگی مواد غذایی می شود.  بسیاری از بیماری های ناشی از غذا از راه آب منتقل می شوند. از جمله این آلودگی ها می توان هپاتیت آ، شیگلا و انگل هایی همچون ژیاردیا  را نام برد.سازمان بهداشت جهانی بیماری های ناشی از غذا را اینگونه تعریف می نماید:   «بیماری هایی که ماهیت عفونی یا سمی دارند و عامل آن از راه غذای مصرفی وارد بدن می شود. هر فردی در معرض ابتلا به چنین بیماری هایی قرار دارد »

معمولاً علائم، چند ساعت پس از خوردن غذا، بسته به شدت عامل بیماری، بروز می کنند. از جمله ی این علائم می توان اسهال، تهوع، استفراغ، تب، دل درد، سردرد یا کسالت را نام برد. در اغلب موارد، بدن قادر است که پس از یک دوره ی کوتاه مدت، بهبود یابد. البته به خاطر داشته باشید که ابتلا به این بیماری ها می تواند سبب مشکلات مزمن در سلامتی و گاهی حتی مرگ شود، مسمومیت ناشی از غذا مخصوصاً برای نوزادان، زنان و جنین آنها، زنان باردار، افراد مسن، بیماران و کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و افرادی که ناراحتی های کبدی دارند بیشتر خطر مرگ را به دنبال دارد.

برای آشنایی با بیماری های مختلف مرتبط با آب و غذا می توانید روی هریک از موضوعات زیر که در ادامه مطلب امده است کلیک کنید :


برای آشنایی با بیماری های مختلف مرتبط با آب و غذا می توانید روی هریک از موضوعات زیر کلیک کنید :


 بیماری وبا :بیماری اسهالی حادی است که توسط میکروب ویبریوکلرا ایجاد می‌شودـ این بیماری به طور ناگهانی با اسهال شدید و آبکی تظاهر می کند و در صورت عدم درمان صحیح و سریع به علت از دست دادن آب و الکترولیت باعث کم آبی بدن شده و این امر منجر به مرگ وی می شود


آنفلوانزای مرغی ( فوق حاد پرندگان ) : عامل بیماری آنفلوانزا نوعی ویروس است که انواع A و B و C آن در انسان ایجاد بیماری می نماید . عامل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  ویروس عامل بیماری آنفلوانزا نوع A  علاوه بر انسان در پرندگان ، خوک و اسب نیز بیماریزا می باشد.تیپ H5 و H7  که از نوع  A هستند باعث بیماری بسیار شدید در پرندگان می شوند که به آن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می گویند


آنفلوانزای خوکی :یک بیماری حاد تنفسی به شدت واگیردار در خوک‌ها است که به وسیله چندین نوع ویروس آنفلوانزای خوکی ایجاد می‌شود. میزان مرگ و میر آن در خوک‌ها نسبتاً بالا است (4% - 1%) ویروس در میان خوک‌ها از طریق ذرات آلوده معلق در هوا ـ تماس مستقیم، تماس غیرمستقیم (تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسی) و توسط خوک‌های ناقل بدون علامت منتشر می‌شود     جهت دریافت اسلاید آموزشی اینجا کلیک کنید                          


سالمونلازیس : سالمونلا عفونت عمومی بدن در اثر باکتری  از خانواده سالمونلا است . این باکتری معمولاً لوله گوارش و دستگاه لنفاوی را درگیر می سازد. عفونت نسبتاً خفیف سالمونلا ممکن است با گاستروآنتریت ساده اشتباه گرفته شود. عفونت های سالمونلا بیشتر افراد بالای 70 یا زیر 20 سال را مبتلا می سازند (بیشترین شیوع در شیرخواران زیر یک سال است )


شیگلا :شیگلا باکتری شناس ژاپنی برای اولین بار در سال 1896اولین نوع این گروه را جدا نمود و آن را باسیل دیسانتری نامید . محل اصلی هجوم باکتری و ضایعات ایجاد شده در انتهای روده کوچک و سراسر کولون است. بیشتر کودکان 1 تا 10 سال مبتلا می شوند و با افزایش سن درصد ابتلا کاهش  یابد.


اشرشیاکلی : باکتری اشرشیا کلی (E.coli) به صورت عادی در دستگاه گوارش انسان زندگی می کند و معمولا بیماری  زا نیست، ولی سویه های خاصی از این باکتری تحت شرایط خاص می توانند بیماری های مختلفی ایجاد کنند این بیماری ها در دو دسته عفونت های روده ای و غیر روده ای قرار دارند. بیشتر موارد آلودگی به عفونت های غیرروده ای و به خصوص عفونت های ادراری در سالمندان دیده شده است.


یرسینیا انترکولیت : یک عامل مهم در ایجاد بیماری های منتقل شونده از آب و غذا است که باعث گاستروآنتریت انسانی می شود. یرسینیا باسیلی است کوتاه و گرم منفی که جزء خانواده آنتروباکتریاسه به شمار می آید. میزان عفونت های ناشی از انواع یرسینا در سال های اخیر رو به افزایش نهاده است. انسان ها اغلب دچار عفونت های ناشی از یرسینیا آنتروکولیتکا میگردند.

منبع : http://www.foodsafety.ir/bimariha.htm

علی خزائی
دبیر حرفه و فن مدرسه راهنمایی ابوریحان بیرونی - سرگروه حرفه و فن و عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات مقطع راهنمایی شهرستان اسدآباد
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


تماس با ما

.

.

.

.

مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران