شنا خت مواد ( 8 )

روی

روی فلزی است به رنگ خاکستری روشن که سطح مقطع شکسته آن دانه درشت است روی شکننده است و در بین فلزات بیشترین قابلیت انبساط حرارتی را دلرد در مقابل خوردگی و در مجاورت هوا به خوبی مقاوم است ولی در مقابل اسید ها . نمک ها مقاومت کمی دارد روی در طبیعت به صورتخالص یافت نمی شود بلکه به صورت ترکیباتی از روی و گوگرد و یا اسید کربونیک وجود دارد.

قلع

فلزی است نرم و به رنگ سفید مایل به آبی و سفیدتر ار روی و نقره است . به دلیل مقاومت زیادی که قلع در مقابل خوردگی اسید های آلی مواد غذایی دارد معمولا از آن برای پوشش محافظ فلزات مانند ورقهای سفید فولادی ( حلبی ها ) استفاده می کنند اسید ها وباز ها بر روی آن اثر می کند. در موقع خم کاری قلع صدای به گوش می رسد که آن را فریاد قلع می نامند .

سنگ معدنی قلع:

قلع را زا سنگ های معدنی قلع اکسیدی و یا گوگردی تهیه می کنند مهمترین سنگ معدنی قلع اکسید قلع است که تقریبا 78% قلع داد برای تهیه قلع اکسید قلع را پس از خورد کردن در کوره ای تنوره ای یا شعله ای احیا می کنند و از قلع در تهیه برنج ها مفرغ ها و لحیم نرم استفاده می شود از مهم ترین آلیاژ های قلع لحیم ها را می توان نام برد .

سرب

سرب فلزیست نرم دارای رنگ خاکستری مایا به آبی که مقطع تازه شکسته آن سفید نقره ای و شفاف است سرب مقاومت خوبی در مقابل خوردگی دارد و در مقابل اسیدها نیز مقاوم است و ترکیبات سرب فوق العاده سمی هستند درطبیعت بیشتر به صورت سنگ سرب یافت می شوند. از مهمترین انواع آن سرب درخشان را می توان نام برد سولفور سرب تقریبا 86% سرب دارد .برای تهیه سرب سنگ سرب را پس از خورد کردن ابتدا در کوره های دوار برشته می کنند و سپس آن را در کوره های تنوره ای احیا تا سرب با درجه خلوص 96% حاصل شود سرب و ترکیبات آنها سمی هستند سرب دارای قابلیت زیاد جذب نوترون ها و اشعه گاما است و برای لباسهای مخصوص رادیوگرافی استفاده می شود مهمترین آلیاژ سرب که به سرب خشک معروف است دارای 5 تا 25 درصد آنتیموان  است فلزات یاتاقان سربی کا با کادمیوم آلیاژ شده اند . مس سرب اندود برای پوشش بام ها و ورق نازک سرب به عنوان لفاف چاپ و آلیاژ های فلز حروفچینی تایپ.

نیکل

نیکل رنگ سفید نقره ای براق دارد  و فلزی شکننده که از قابلیت پوششی خوبی برخوردار است سنگ معدنی نیکل همراه با مس بصورت سیلیکات و سولفید در کشورهای روسیه ،کانادا،یافت میشود.

از آلیاژهای غیر آهنی میتوان :کرم،کبالت،منگنز،جیوه،نقره،پلاتین،کادمیم،بیسموت را نام برد

فلزات غیر آهنی سبک و آلیاژهای آنها

فلزاتی راکه جرم مخصوص آنها تا   باشند را فلزات سبک مینامند

چون اکثر فلزات غیر آهن سبک خالص،نرمی زیادی دارند واز استحکام کمی برخوردارند لذا با آلیاژ کردن میتوان خواص آنها را بهبود بخشید و خصوصیات جدیدی را در آن بوجود آورد .

آلیاژهای پر استقامت و سبک وزن از مهمترین فلزات برای مصارف در وسایل حمل و نقل زمینی ،دریایی و فضایی هستند و در ساختمانهای فلزی و لوازم خانگی نیز کاربرد دارند.

آلومینیم

فلزی است به رنگ سفید نقره ای که در مجاورت هوا به سرعت اکسیده میشود و قشر نازکی از اکسید آلومینیم روی آن تشکیل میگردد که در مقابل خوردگی بسیا رمقاوم است و بقیه فلز را در مقابل تاثیرات جوی حفظ میکند.قابلیت هدایت الکتریکی خوبی دارد و قابلیت حرارتی آن نیز بسیار خوب است

آلومینیم قابلیت جوشکاری و لحیم کاری دارد و میتوان آن را با روشهایی مانند کشیدن،پرس کردن ،نورد کاری ، ضرب زدن ریخته گری،و با روشهای براده برداری مانند تراشکاری،فرز کاری ،سوراخکاری و غیره بخوبی تغییر فرم داد.

موارد استفاده :ورقها ،نوارها،ورقهای بسیار نازک آلومینیمی را با نورد کاری تولید میکنند و انواع شمشها ،لوله ها،و مفتولها رابه وسیله پرس کردن و یا کشیدن تهیه میکنند .

قسمت اعظم آلومینیم تولیدی صرف تهیه آلیاژهای آلومینیم و یا ریخته گری میشودوبه دلیل وزن سبک ،قیمت مناسب ،مقاومت در مقابل خوردگی و قابلیت تغییر فرم خوبی که دارد روز به روز به موارد استعمال آن افزوده میشود.

در تهیه نورافکنها وددر صنایع اتومبیل سازی برای نوارها زینتی در صنایع شیمیایی برای تهیه مخازن و ظروف حمل و نقل و تهیه کابل ها و در صنایع ساختمان برای پوشش بامها و غیره استفاده می شود . آلومینیم از سنگ معدنی بوکسیت که حاوی 55 تا 60 درصد اکسید آلومینیم و 34 درصد اکسید آهن و 12 تا 30 درصد هیدرات و 4 درصد اسید سلیسیک است

آلیاژهای آلومینیم

با عملیات حرارتی می توان استحکام آلیاژ های آلومینیم را تا حد چشمگیری افزایش داد چون اکسید آلومینیم در برابر خوردگی مقاوم تر از آلومینیم خالص و آلیاژ های آن است.

در صنعت سطح قطعات آلومینیمی را به طور مصنوعی و به کمک الکتریسیته اکسید می کنند. این عمل را اکسید کردن می گویند که قشر اکسید بقیه فلز را در مقابل خوردگی حفظ می کند .

روش دومی که برای افزایش مقاومت آلیاژهای آلومینیم در مقابل خوردگی به کار می رود پلاته کردن است در این روش با پوشش نازکی از آلومینیم خالص یا آلیاژهای مس که در اثر نورد کاری گرم به سطح خارجی مصنوعات ساخته شده از آلیاژ های آلومینیم کشیده می شود .

آلیاژهای آلومینیم

آلیاژهای خمیری ( آلومینیم ، مس، منیزیم)

آلیاژهای ریختگی

منیزیم

فلزی است نرم به رنگ نقره ای سفید که از سبکترین فلزات است استحکام آنخیلی کم و در مقابل اکسید شدن و خوردگی مقاومت زیادی ندارد منیزیم خالص به دلیل استحکام کمی که دارد در صنعت برای ساخت قطعات صنعتی مورد استفاده قرار نمی گیرد و چون به خوبی میسوزد و نور درخشانی دارد از آن در ساخت وسایل آتش بازی و تهیه فلش های عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد آلیاژ های منیزیم به دوصورت خمیری و ریختگی وجود دارد.

از آلیاژ های مهم دیگر می توان بریلیم و تیتانیم را نام برد.

/ 0 نظر / 31 بازدید