بهداشت چشم

گُل‌مُژه(stye) به صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر می‌کند. این توده در حقیقت یک آبسه کوچک با سر زرد رنگ است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. از جمله عوامل ایجاد گل مژه باکتری چرکی به نام استافیلوکوک است و تماس با دستهای آلوده نیز سبب سرایت آن می‌شود.  

گل مژه یا هوردئولوم hordeolum (عفونت غدد پلک) را به دو نوع داخلی (داخل لبه پلک) و خارجی (خارج لبه پلک) تقسیم می‌کنند. نوع داخلی گاهی به سمت پوست و گاهی به سمت ملتحمه چشم است. ولی نوع خارجی همیشه به سمت پوست است. شالازیون مثل گل مژه داخلی است. ولی علائم التهابی و علائم آبسه (درد و قرمزی و تورم) ندارد. و عبارت است از التهاب گرانولوماتو، مزمن، استریل (بدون عفونت) وبا علت نامعلوم در غدد چربی پلک.
گل مژه التهاب غدد لبه پلک در چشم است که بروز مداوم آن نشان دهنده ضعف سیستم ایمنی است. این التهاب غالبا عفونی و بسیار دردناک است. گل مژه بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. تماس دست آلوده با چشم (به خصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک (بلفاریت یا شوره پلک) از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل مژه می‌شوند.

نیستاگموس
نیستاگموس نه به عنوان یک بیماری بلکه بعنوان یک علامت از گروه بزرگی از بیماریهای سیستم مرکزی اعصاب و سیستم های حرکتی چشمها بسیار مورد توجه است . دراین حالت چشم ها به طور دوره ای و بدون اراده نوسان وحرکت می کند واغلب با کاهش دید همراه است . امروزه با استفاده از متدها مدرن و بسیار دقیق نیستاگموگرافی و ضبط حرکات چشمی دانش ما در مورد نیستاگموس بسیار وسیع تر شده است .
حرکات چشمی انسان از نظر تکامل نژادی در بالاترین سطح تکامل در میان موجودات زنده قرار گرفته است این تکامل میزان زیادی کمبودهای سیستم بینایی انسان را جبران نموده وبه آن کارائی بی نظیر بخشیده است . این حرکات ریشه در قسمت اعظم سلسله مرکزی اعصاب انسان دارند .
نیستاگموس شروع شده در بدو تولد را نوع مادرزادی CONGENITAL یا EARLY_ONSET NYSTAGMUS
می گویند و اغلب ارثی است . اگر این عارضه بعد از طفولیت ( بعد از 6 ماهگی ) ظاهر شود به آن نوع اکتسابی یا ACQUIRED می گویند .
میزان شیوع این عارضه در افراد نسبت 1 به 1000 است . نوع مادرزادی آن اغلب در فامیل پخش است . این عارضه می تواند نتیجه کار غیر عادی عصبی باشد . و با اختلالات دیگر بینایی مثل آلبینیسم کدورت قرنیه ، کاتاراکت ، آتروفی اپتیک گاهی همرا ه است .
نیستاکموس ممکن است یک عکس العمل نسبت به برخی داروها یا تجویز آنها باشد .
نشانه های نیستاگموس
نیستاگموس با حرکات مداوم و پاندول مانند یک یا هر دو چشم شناخته می شود . حرکات می تواند افقی ، عمودی ، مدور ویا ترکیب آنها باشد . بعضی از این افراد دارای دید نسبی هستند بعضی دیگر در سطح کور قانونی LEGALLY BLIND طبقه بندی میشوند بیشتر آنها قادر به رانندگی نیستند عموما هر چه حرکت چشمها سریعتر باشد حدت بینایی کمتر است . برعکس هر چه حرکات چشمها کند تر باشد حدت بینایی بیشتر است . اکثر این افراد دارای یک نقطه صفر هستند و آن زاویه ای است که در نگاه چشمها به یک نقطه در آن زاویه کمترین حدو حدت بینایی بیشترین مقدار است به این خاطر است که این افراد سر یا گردن خودرا طوری کج می کنند که چشمها در این زاویه قرار گیرد و حرکت چشمها کمتر شود
درمان
بدبختانه تا امروز علاجی برای آن پیدا نشده است در برخورد با هر مورد نیستاگموس آنچه که باید مشخص گردد این است که آیا در اینمورد خاص نیاز به اقدامات تشخیصی یا درمانی وجود دارد یا نه . برای جواب به این سوال ابتدا باید روشن گردد که این نیستاگموس عارضه ای اکتسابی یا مادرزادی است .
نیستاگموس های مادرزادی از بدو تولد موجودند علت آنها کاملا مشخص نیست البته با توجه به پیچیدگی سیستم حرکتی چشمها ضایعات بسیار گوناگونی می توانند بصورت نیستاگموس های مادرزادی تظاهر کنند حرکات سر که در برخی از موارد نیستاگموس مادرزادی مشاهده می شود همیشه قابل توجیه نیستند زیرا معمولا هماهنگی دقیق زمانی با حرکات چشم ندارند و در واقع این حرکات را خنثی نمی کنند . با این حال در عمل مشاهده می شود که در این دسته از بیماران که حرکات سر وجود دارند به بیمار دید مرکزی واضح تری می بخشند . چنانچه بیمار دید مرکزی قابل قبولی داشته باشد و ضایعات ارگانیک در چشم مشاهده نشود و چرخش سر HEAD TURN مشهود نداشته باشند نیازی به درمان یا آزمایشهای خاص نیست . البته باید در نظر داشت که در چنین کودکانی امکان عقب افتادگی های ذهنی و نورولوژیک و عدم رشد کافی وجود دارد . لذا بررسی وضعیت رشد آنها و درمان هورمونی در صورت نیاز کمک بسیار بزرگی به این کودکان می باشد .
برخی از داروها از قدیم در درمان نیستاگموس استفاده شده است و برخی نیز به تازگی در این مورد استفاده می شوند مثل :
BACLOFEN, CLONAZEPAM, THIAMINE, BARBITURATES , SCOPOLAMINE
درمان نیستاگموس با متدهای BIOFEED BACK
در این متدها با استفاده ا ز روش های اورتوپتیک به بیمار آموزش داده می شود تا حتی الامکان با استفاده از سیستم های طبیعی کنترل کننده ثبات چشمها نیستاگموس را تخفیف دهد همچون
HEAD NODDING , HEADTILT , HEAD TURN تمرکز بر روی خطوط افقی یاعمودی نوشته ها در مواردی از شدت نیستاگموس می کاهد با استفاده از این روشها به بیمار آموزش داده می شود که نیستاگموس خود را به حداقل برسانند .

/ 0 نظر / 61 بازدید