بهداشت فردی

۱) اگر بعد از دوش گرفتن خودتان را خوب خشک نمی‌کنید...

رطوبت بین چینه‌های پوست مثلا زیر سینه‌ها زیربغل، کشاله‌های ران و یا لای انگشتان پا محبوس می‌شود و چون در این قسمت‌ها راهی برای ورود هوا وجود ندارد، برای قارچ‌ها و باکتری‌ها فرصتی مناسب پیش می‌آید که به تولید مثل بپردازند و در نتیجه بوی بد و سوزش ایجاد شود.

▪ راه حل: بعد از اینکه از حمام بیرون آمدید و خودتان را خشک کردید، سشوار را روی درجه سرد تنظیم کنید و تمام قسمت‌هایی را که ممکن است خیس مانده باشند سشوار بکشید. همچنین می‌توانید از پودر‌های جاذب رطوبت حاوی عوامل ضدقارچ هم برای بدن و کفش‌هایتان استفاده کنید.

۲) اگر عاشق غذاهای تند و تیز هستید...

غذاهایی که کاری و سیر و دیگر ادویه‌های درست حسابی را دارند نه تنها دهان را بدبو می‌کنند بلکه روی بوی بدن شما هم تاثیر می‌گذارند. وقتی این غذاها صرف شد و به دستگاه گوارش رسیدند، چند نوع گاز بدبو حاوی سولفور تولید می‌کنند. بسیاری از این محصولات فرعی در روده‌ها و کبد متابولیزه می‌شوند اما بعضی از آنها مانند متیل سولفید جذب خون می‌شوند و به سمت شش‌ها و منافذ پوستتان می‌روند. این اثر ممکن است ساعت‌ها در بدن شما بماند.

▪ راه‌حل: با شستن دهان و یا جویدن مقداری جعفری می‌توان موقتا این بوهای زننده را برطرف کرد اما تا گوارش غذای تند و تیزی که میل کرده‌اید انجام نشود، این بوها با شما همراه‌اند. البته اگر شما و اطرافیانتان همه با هم یک نوع غذا را نوش جان کرده باشید، به سختی بوی بدی از یکدیگر حس می‌کنید اما دیگران به خوبی بوی شما را تشخیص می‌دهند.

۳) اگر فقط دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و به فکر زبانتان نیستید...

اگر هنگام مسواک زدن زبانتان را فراموش کنید نفس شما آن‌قدر که انتظار دارید تازه نخواهد بود. زبان پوشیده از هزاران پرز ریز است که می‌تواند جایگاه مناسبی برای لنگر انداختن ذره‌های غذایی باشد. پس حتی اگر مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید ذرات غذا بین پرزهای زبان شما جمع می‌شوند و باکتری‌ها را به خود جذب می‌کنند و این باکتری‌ها شروع به تولید سولفید هیدروژن کرده و بوی بد ایجاد می‌شود.

▪ راه‌حل: شستن دهان ممکن است به شما کمک کند اما بهترین راه برای زدودن این باکتری‌ها و سلول‌های مرده و ذرات غذایی استفاده از اسکریپر زبان است همچنین می‌توانید روی زبانتان را با مسواکی که موهای زبر و تیز دارد مسواک بزنید استفاده از خمیر دندان‌هایی که حاوی کلر دی‌اکسید هستند و یا روغن درخت چای (داروی ضدعفونی‌کننده با بویی خوش) هم تاثیر چشم‌گیری دارد.

۴) اگر وقتی خوابید دهانتان باز می‌ماند...

خوابیدن با دهان باز باعث می‌شود جدار داخلی دهان خشک شود و سلول‌های مرده بتوانند روی زبان، لب و لثه‌ها متراکم شده و سپس تجزیه شوند و فردا صبح دهان شما بو بگیرد.

▪ راه‌حل: صبح‌ها مسواک یزنید و نخ دندان بکشید و نصف فنجان آب لیموی تازه قرقره کنید تا باکتری‌های بوزا را از بین ببرد؛ سپس ماست ساده شیرین نشده میل کنید، زیرا حاوی باکتری‌های لاکتوباسیل است که با باکتری‌های بدبوی دهان وارد رقابت می‌شود و جای آنها را می‌گیرد. مخلوط ماست و آب‌لیمو هم بوی بد را خنثی می‌کند و اثر آن ۱۲ تا ۲۴ ساعت خواهد ماند.

۵) اگر فقط دئودورانت می‌زنید...

هنگام خرید دئودورانت‌های زیر بغل برچسب محصول را به دقت بخوانید و مطمئن شوید که ضدعرق هم دارد یاخیر. دئودورانت‌های معمولی تنها به‌طور موقت بوی بد را می‌پوشانند اما از عرق کردن جلوگیری نمی‌کنند.

▪ راه‌حل: راستش زیر بغل شما فقط به ضدعرق احتیاج دارد اما اگر دوست دارید بو‌های خنک اقیانوسی هم داشته باشید، محصولی را انتخاب کنید که هم دئودورانت و هم ضدعرق داشته باشد و اگر شما از آن دسته افراد هستید که زیاد عرق می‌کنند، به‌خصوص در روزهای تابستانی که دیگر پوست چسبناک می‌شود، ضدعرق را قبل از خواب استعمال کنید. در طول شب بدن کمتر عرق می‌کند در نتیجه مواد آلومینیومی ضدعرق شما وارد غدد عرق می‌شوند و به مدت ۲۴ ساعت اثر خود را بر جای می‌گذارند حتی اگر فردا صبح دوش بگیرید. همچنین می‌توانید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و از او بخواهید برایتان محلول‌های ضدعرق قوی حاوی آلومینیوم کلراید تجویز کند.

۶) اگر دارید دارو مصرف می‌کنید...

بسیاری از دارو‌ها ازضدآلرژی‌ها تا داروهای فشار خون می‌توانند سبب خشکی دهان - یکی از مهم‌ترین دلایل بوی بد دهان شوند و به علاوه، ممکن است از عمل استیل کولین (یکی از میانجی‌های شیمیایی در مغز) جلوگیری کنند.

▪ راه‌حل: از پزشک معالج‌تان بخواهید برایتان دارویی تجویز کند که خشکی دهان جزو عوارض جانبی آن نباشد. همچنین برای تحریک ترشح بزاق هرازگاهی در دهانتان آب بچرخانید. مصرف قهوه‌تان را محدود کنید و سعی کنید بیشتر از بینی‌تان نفس بکشید. از OTCهای حاوی کربوکسی متیل سلولوز یا هیدروکسی اتیل سلولز استفاده کنید تا بزاق شما غلیظ‌تر شود.

منبع:  دانش آموزان برتر ایران

/ 0 نظر / 18 بازدید