خاک ژله ای

خاک ژله ای محصولی جدید و زیبا که جایگزین مناسبی برای خاک بوده و زیبایی وصف ناپذیری به گلدان ها خواهد داد .

به دلیل تقاضای دوستان کمی در مورد خاک ژله ای که توسط باغبانی علمی عرضه می گردد  توضیح میدهم .

  خاک ژله ای یک نوع پلیمر می باشد که رطوبت را به سرعت جذب کرده و به  تدریج در اختیار گیاه قرار می دهد . خاک ژله ای کاملا غیر  سمی هست ولی خوردن آن توصیه نمی گردد و رنگهای متنوعی دارد که حتی در مقابل  نور خورشید کاملا ثابت می باشد . این خاک های ژله ای برای  مدت 7 سال ماندگاری دارند . بایستی توجه داشت که خاک ژله ای پس از جذب آب بین 40 تا 80 برابر حجم اولیه اش افزایش حجم خواهد داشت و به دو صورت کلی می باشد پودری و مکعبی ( لاستیکی ) که نوع پودری آن پس از ریخته شدن در آب شروع به افزایش حجم می کند ولی برای رسیدن به حداکثر حجم خود نیاز به چند ساعتی زمان دارد اما نوع مکعبی آن بایستی حداقل مدت 8 ساعتی را در آب باشد تا به حداکثر حجم خود دست یابد .

 بر روی خاک های ژله ای می توان بذر را نیز سبز کرد ( درست مانند سبزه شب عید ) و البته مهمترین استفاده آن در تزئین گلدان های منزل و دفاتر کار هست که پس از حجیم شدن می توانید گیاه ریشه دار شده را به خوبی شسته تا خاک و گل اطراف ریشه شسته شود و سپس گیاه خود را به ظرف بلوری که حاوی خاک های ژله ای هست منتقل نمایید .

در خاک ژله ای اکثر گیاهان را می توان کشت نمود . که در زیر نمونه هایی را که بیشتر استفاده می شوند و آزمایش خود را پس داده اند برایتان نام می برم : گندمی ، سانسوریا ، نخل مرداب ، دیفن باخیا ، سین گینیوم ، آکلونما ، لیلیوم ، شاهپسند ، پاپیتال ، پتوس ، انواع پیچ ، یوکا و ...

 مزایای استفاده از خاک ژله ای

 خاک گلدان علاوه بر اینکه به آبیاری مستمر نیاز دارد ، سبب ورود موجودات موذی مانند انواع سوسک ها و پشه ها به فضای منزل می گردد و سبب الودگی هایی به دلیل استفاده از کودهای دامی و گیاهی نیز می گردد . علاوه بر آن هر ساله هنگام تعویض گلدان با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود . در حالی که استفاده از خاک ژله ای علاوه بر آنکه نیاز گیاه را به آبیاری برطرف می کند و شما با خیال راحت می توانید به مسافرت رفته و یا به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید زیبایی وصف ناپذیری نیز به دکوراسیون منزل و محل کار شما خواهد بخشید و در ضمن مشکل آلودگی و همچنین موجودات موذی را برطرف می کند

پرسش و پاسخ های خاک ژله ای

  – ماندگاری خاک ژله ای چقدر است ؟  خاک ژله ای تا 7 سال ماندگاری دارد .

 – آیا می توان بر روی خاک ژله ای بذر را نیز سبز نمود ؟ می توان بذر ها را بر روی خاک ژله ای قرار داد مانند سبزه شب عید و هم اینکه گیاهی را که ریشه دار هست پس از خارج کردن از خاک خوب شست و سپس در خاک ژله ای قرار داد .

 – چقدر طول می کشد تا حجم خاک ژله ای افزایش پیدا کند ؟ خاک های ژله ای پودری به محض ریخته شدن در آب شروع به حجیم شدن می کند و پس از گذشت چند ساعت به حداکثر حجم خود می رسد ولی ژل های مکعبی بایستی 8 تا 10 ساعت در آب قرار گیرد تا به حداکثر حجم خود برسد .

 – اگر آب خاک ژله ای در حین آماده کردن ما زیاد شده باشد چه باید کرد ؟ کافی است آن را در آبکش ریخته تا آب اضافی خارج گردد .

– خاک ژله ای چقدر افزایش حجم دارد ؟ بین 40 تا 100 برابر افزایش حجم خواهد داشت .

– یک گلدان خاک ژله ای را هر چند وقت یکبار بایستی ابیاری کرد ؟ بسته به نوع گیاه که چقدر آب نیاز داشته باشد و همچنین عوامل محیطی مثل دمای هوا که هر چه بیشتر باشد به دلیل تبخیر زیادتر بایستی به گلدان اب بیشتری اضافه نمود

بین 10 تا 30 روز

یکبار کافی است به گلدان خود آب اضافه نمایید تا گیاه شما همیشه شاداب باشد .

 – آیا برای باغچه هم می توان از آن استفاده نمود ؟  می توان برای باغچه هم استفاده کرد ولی از آنجا که گران قیمت هست می توان از نوع دیگر ویژه کشاورزی و باغبانی استفاده نمود .

 – چه گیاهانی را می توان در خاک ژله ای کشت کرد ؟تقریبا تمامی گیاهان آپارتمانی را می توان در خاک ژله ای کشت کرد مثل : گندمی ، نخل مرداب ، سانسوریا ، دیفن باخیا ، سین گینیوم ، کاکتوس ، لیندا ، آگلونما ، یوکا ، سیکلمه ، لیلیوم ، شاپسند ، پاپیتال ، پتوس ، انواع پیچ و غیره

/ 0 نظر / 77 بازدید